Ještě 10 let zpátky jsme termín home office prakticky neznali, dnes ho firmy nabízejí pro drtivou většinu kancelářských pozic. Z ničeho nic tak trávíme velkou část pracovní doby doma. To s sebou přináší výzvy, na které nás nikdo nepřipravil. Především – jak být opravdu produktivní? Jak nesklouznout k tomu, že uklízíme, sledujeme seriály a práci pak doděláváme večer? Máme pro vás několik důležitých tipů.
Práce z domova má spoustu výhod. Můžeme si pracovní den naplánovat podle sebe, udělat si své pohodlí a obklopit se tím, co nám dělá dobře. Ušetříme také hodinku nebo dvě na dojíždění, což pocítíme především večer. Nemluvě o tom tichu, přerušovaném jen hudbou vlastního výběru přímo z domácího sound systému.
Skoro by se zdálo všechno být sluncem zalité, že? To je opravdu jen zdání. Na home office je daleko těžší udržet si disciplínu a oddělit pracovní čas od osobního. Zatímco v práci je pro nás jediným rozptýlením kávovar, doma je to všechen nepořádek, co by si zasloužil uklidit, rodina, domácí mazlíčci i neomezený přístup na Netflix.
Je tak zásadní si doma vytvořit takové podmínky, se kterými si udržíme pracovní morálku. Jak na to? Přinášíme vám 5 praktických tipů, jak zvýšit produktivitu při práci z domova a vyhnout se nejčastějším nástrahám.
1. Vytvořte si vyhrazený pracovní prostor
Prostředí je základ. Pracujete u kuchyňského stolu? Asi budete mít často hlad a budou vás bolet záda. Nebo na pohovce? To si o toho šlofíka přímo říká. Vyhrazený pracovní prostor vám pomůže nastavit jasné hranice mezi pracovním a osobním.
Najděte si doma tiché místo, kde vás nebude nikdo rušit. To bude teď vaše domácí kancelář. Hodně udělá ergonomický nábytek, správné osvětlení a kvalitní stínění určené právě pro kancelářskou práci. S tím si můžete regulovat míru světla v místnosti tak, jak si to fáze dne zrovna žádá.
2. Nastavte si pravidelný denní režim
Nejhorší věc, co se vám může stát v práci stát – a na home office to hrozí dvojnásob – je, že budete pracovat dlouho do večera a bez viditelných výsledků. Práce doma není jasně ohraničená, často děláme jiné věci, ale vlastně si neodpočineme. Zrádné je i pozdější vstávání nebo nejasně stanovená doba oběda.
Naše nejdůležitější rada proto zní: stanovte si pevný denní režim. Kdy budete začínat práci. Kdy budete končit práci. Kdy budete mít pauzu na oběd a kdy se půjdete trochu protáhnout. Skvělou pomůckou je třeba technika Pomodoro, kdy střídáte 25 minut práce s 5 minutami odpočinku.
3. Omezte rušivé vlivy
Rodina, domácí zvířata nebo sousedi. Máme je rádi, ale neměli by nám zasahovat do práce, stejně jako by nám práce neměla zasahovat do času s nimi. Pokud jste v blízkosti okna, může vás navíc rušit i příliš silné sluneční světlo nebo hluk z ulice. Věnujte při nastavování své home office pár minut tomu, abyste rušivé vlivy omezili.
Ideálně tak, že maximum možných vyrušení předem odfiltrujete. Rodině jasně řeknete, od kdy do kdy pracujete a nepřejete si být rušení. Rozptýlení, které přichází zvenčí, můžete zase minimalizovat pomocí kvalitního stínění. Za nás bychom doporučili rozhodně vertikální žaluzie, klasiku všech kanceláří, a nebo plisé rolety, moderní a praktické řešení. Se zvuky mohou pomoci sluchátka s potlačením okolního hluku.
4. Využívejte moderní nástroje pro efektivní práci na maximum
Nejrůznější komunikační a organizační platformy, jako Slack, Teams, Asana nebo třeba Trello samozřejmě nejsou výsadou home office. Právě díky nim je ale práce z domova vůbec možná. Zjistěte, co používáte u vás ve firmě, vyzkoušejte si, co vyhovuje právě vám, a šetřete díky nim čas i energii.
Pokud byste to se sledováním své produktivity mysleli skutečně vážně, zkuste aplikace pro sledování trávení času, jako je třeba Toggl. Pomohou vám zjistit, kde trávíte nejvíce času a kde můžete ještě zapracovat na zlepšení.
5. Nezapomeňte na pravidelné přestávky a pohyb
Ti pracovitější z nás doma na pauzy spíše zapomínají. V kanceláři se čas od času projdeme k tiskárně, kávovaru nebo kolegovi, doma naproti tomu můžeme snadno celý den prosedět bez pohybu. To má negativní vliv na naši produktivitu i zdraví.
Zaveďte si pravidlo, že každou hodinu vstanete od stolu, projdete se nebo si uděláte lehký strečink. Díky přestávkám naberete novou energii a zůstanete dále soustředění. Využijte pauz k tomu, že nastavíte žaluzie a otevřete okno, aby vás chvíli ovíval čerstvý vzduch.