Lamely připravené na otočení, maso na grilu téměř hotové a blížící se bouřka? Ta nikoho netrápí. Díky hliníkové bioklimatické pergole. 100% otočné lamely si hravě poradí s povětrnostními podmínkami. Pokud začne pršet, dešťovou vodu pohodlně vyvedou mimo pergolu. Vy, vaši hosté i vaše maso (či zelenina) zůstanou v bezpečí. Vodou netknutné.
A neodpustíme si vysvětlivku. I když je dnes trendy používat věci v bio kvalitě a bio produkci, nenechte se zmást. Bioklimatická pergola nemá s “bio produkty” nic společného. Název odkazuje na to, že i v těch nejparnějších letních dnech se v pergole budete cítit příjemně. Jednoduše dostanete z přírody co nejvíce. Právě díky schopnostem bioklimatické pergoly.
Pro bioklimatickou pergolu jsou stěžejní 3 aspekty – pohyblivost, světlo a vzduch. Díky tomu poznáte, zda je pro vás bioklimatická pergola to pravé ořechové. Nebo snad to pravé hliníkové?
3 aspekty bioklimatické pergoly
- Pohyblivost – První aspekt pohyblivost je důležitý pro ty, kteří si chtějí užít sluneční paprsky dosyta. Pokud patříte mezi ně, soustřeďte se na pergoly se stahovací střechou. U pergol s pevným zastřešením totiž nejste schopni regulovat zastínění. Pevná střecha tak patří hlavně do míst, kde nevadí větší přísun horkého vzduchu a lepší zastínění.
- Světlo – Důležitou roli při rozhodování hraje i světlo. Na ostatních místech oceníte pergolu se stahovacími lamelami (bioklimatickou pergolu). Bioklimatická pergola je povinnost na zahradě, pokud by samotná pergola ohrozila množství přirozeného světla u vás doma. Pevné pergoly totiž mohou “krást” světlo v interiéru. S tím se mohou potýkat i bioklimatické pergoly, které nemají stahovací lamely. Proto jsou otočné a stahovací lamely extrémně vhodné a důležité, pokud byste jinak měli doma přítmí a šero.
- Větrání – Poslední aspekt je větrání. Odvětrávání prostoru nad pergolou se často podceňuje. Neprávem. Místo nad pergolou může mít v letních měsících až o 10°C více, než je venkovní teplota. To se ale nestane u bioklimatické pergoly. Kolem otočných lamel proudí přirozeně vzduch, takže v pergole bude vždy příjemně.
Výhody bioklimatické pergoly
Pořízení pergoly (a obzvlášť té bioklimatické) je velké rozhodnutí. Přečtěte si důvody, proč sáhnout právě po pergole s otočnými lamelami.
Nulová údržba
Stěží najdete objekt na vaší zahradě, který by vyžadoval méně péče než bioklimatická pergola. Profily z extrudovaného hliníku jsou lehké, mají velkou únosnost a vydrží opravdu hodně. Nezreznou vám a díky spojovacím prvkům je konstrukce odolná proti povětrnostním vlivům s odolností proti oděrkám (např. poletující zrnka písku při větru). Pokud máte hrůzu z natírání, máte vyhráno. Ani po letech není třeba se trápit s natíráním. Bohatě stačí, pokud ji někdy opláchnete hadicí, wapkou nebo otřete houbičkou s vodou.
Využití téměř po celý rok
Tento typ pergoly můžete pohodlně na jaře, v létě i na podzim. Vertikální stěny můžete zaopatřit screenovými roletami a dodat pergole ještě větší punc a eleganci. Díky otočným lamelám budete mít v létě příjemné klima ve svém hliníkovém útočišti. Naopak na jaře či na podzim lamely zatáhnete a nemusíte se trápit s nepříznivým počasím. Díky zataženým lamelám se k vám nedostane ani kapka deště. Veškerou dešťovou vodu pergola chytře odvede mimo svoji plochu.
Elegantní i univerzální design
Černá barva je univerzální. Lze ji sladit takřka s čímkoliv. Máte červenou fasádu? Nevadí, k vašemu domu bude nádherně pasovat. Pyšní se váš rodinný dům světlou barvou? Voila. Pergola se k vám výstavně hodí.
Preferujete raději jinou barvu? To není problém. Umíme zajistit i pergoly v jiných barvách dle vzorníku RAL. Základní a nejvíce používané barvy jsou však standardní – strukturovaný grafit sl 94 – DB 703 FS a pro lamely stříbrná barva (RAL 9006).
Vylepšete si pergolu screenovými roletami
Samotnou realizací a stavbou pergoly práce nekončí. Abyste ještě lépe zvládali jakékoliv povětrnostní podmínky, můžete si např. na boční stěny pergoly nainstalovat screenové rolety. Poskytují 100% soukromí a jsou číslo jedna mezi exteriérovým stíněním. A zároveň vás s naprostou dokonalostí ochrání jak před slunečními paprsky, tak před pohledy kolemjdoucích či sousedů. Soukromí, je totiž v pergole nezbytné.
Péče o bioklimatickou pergolu v zimních měsících
- I když je péče o hliníkovou pergolu snadná, není radno úplně vypustit péči přes zimní měsíce. Dobrá zpráva je, že péče se dá udělat předem a mít tak v zimě svatý klid.
- Jakmile klesne teplota pod 5°C, nastavte lamely do úhlu 90° a nechte je takto až do jara. Funguje to jako prevence před větším množstvím sněhu. Nikdy nevíte, kdy se příroda zblázní a napadne přes noc desítky centimetrů.
- Pokud máte boční stínění či zasklení, nechte střechu přes zimu buď kompletně staženou či zcela vytaženou. Po nastavení s nimi již nemanipulujte. V případě přimrznutí by mohlo dojít k poškození či k přehřátí motorku.
- Čas od času zkontrolujte odtokové kanálky (jestli nejsou zčásti zmrzlé). A pravidelně odmetejte sníh. Na to stačí obyčejné koště.
Bioklimatická pergola zkrášlí vaši zahradu a dodá vašemu domu punc elegance. Nemůžeme také opomenout i ten fakt, že pergola jako taková je investice, která zvyšuje hodnotu vaší nemovitosti.
Pošlete nezávaznou poptávku přes náš formulář níže a do pár desítek hodin máte u sebe našeho technika, který s vámi pergolu zkonzultuje a zaměří nutné rozměry.