Rolety den a noc jsou vhodnou volbou pro drtivou většinu domácností. Díky kombinaci průhledných a neprůhledných pruhů si můžete vždy nastavit přesně tolik světla, kolik potřebujete. Více o tom, jak fungují rolety den a noc, jsme psali v článku o jejich výhodách a nevýhodách. V tomto článku se podíváme, jaké jsou typy rolet den a noc a v čem se liší.
Pokud se rozhodneme si domů pořídit rolety den a noc, současný bestseller na trhu se stíněním, stojíme před otázkou, jaké konkrétně jsou ty nejvhodnější. Dva hlavní parametry, které budeme řešit, jsou kryt návinu a vodící lišty.
Kryt návinu skryje celý horní navíjecí mechanismus rolety. Díky tomu roleta vypadá elegantněji a lépe se hodí do moderních, čistých interiérů. Kryt zároveň roletu chrání před prachem a nečistotami, což jí může prodloužit životnost. Příkladem je naše roletka SONATA.
Výhodou řešení bez krytu návinu je nižší pořizovací cena, stejně tak i jednodušší a rychlejší montáž. Příkladem tohoto typu je naše roletka JAZZ 17.
Druhou proměnnou, nad kterou bychom se měli zamyslet, je, zda chceme vodící lišty, a nebo ne. Rozumnějším řešením je podle nás vodící lišty mít. Zcela minimalizují mezery po stranách rolet, což vám zajistí lepší zatemnění. Zároveň drží roletu pevně na místě, což zabraňuje jejímu kývání nebo houpání při otevření okna nebo průvanu. Vodící lišty má třeba roletka COLLETE.
Podobně jako u krytu návinu, i u vodících lišt bude hlavní výhodou jejich vynechání nižší cena a jednodušší montáž. V závislosti na typu montáže pak mohou vodící lišty také o něco snížit světlost okna. Volně visící je třeba naše roletka OPUS.
Při výběru toho správného typu pak bude hrát roli ještě velikost plochy, kterou chceme zastínit. Zatímco roleta SONATA si poradí i s opravdu velkými okny, JAZZ 17 je určená pro zastínění spíše menších ploch.
Rolety den a noc: zaměření a montáž
Když máme hrubou představu o tom, jak má naše nové stínění vypadat, zbývá se rozhodnout ohledně typu montáže a podle toho zaměřit okna. Existují tři základní typy montáže, které nabízíme i my: na rám okna, na strop a na zeď.
Montáž na rám okna se hodí, když jsme v menším prostoru a chceme hlavně ušetřit místo. Rolety se navíc pohybují přímo s oknem, což umožňuje jeho snadné otevírání a zavírání bez nutnosti upravovat polohu rolety. V této variantě nabízíme například naši roletku OPTIMA.
U montáže na zeď před oknem máte zase jistotu, že pokryjete celou plochu okna i s rámem. Díky tomu dosáhnete lepšího zatemnění. Nevýhodou je horší ovládání okna, které se nepohybuje spolu s roletkou.
Montáž na strop nad oknem umožňuje instalaci v různých výškách a přizpůsobení se různým tvarům a velikostem oken. Může vizuálně zvětšit výšku místnosti a dodává interiéru elegantní vzhled. Stejně jako u montáže na zeď je tu pak jistota lepšího zatemnění.
Jak zaměřit rolety den a noc? To se bude lišit podle vybraného typu montáže. Při instalaci na rám okna měříme šířku a výšku skla včetně gumového těsnění. U montáže na zeď je třeba změřit šířku a výšku skla včetně rámu. A když chceme roletu připevnit na strop, je zase nutné kromě výšky okna zohlednit i délku od horního okraje, kde bude roleta připevněna, až dolů, kde bude končit.
Nechte to na nás
Výše zmíněné faktory jsou jen část toho, co je třeba při výběru, zaměření a montáži rolet den a noc zohlednit. Zatímco profesionál to má v oku, člověk bez zkušeností bude postupovat podle připravených instrukcí, které často nejsou úplné. Běžně u našich klientů sundaváme rolety namontované svépomocí, které visí nakřivo, nepokrývají efektivně celou plochu okna, a navíc se špatně vytahují.
Proto vám doporučujeme nechat starosti s výběrem, zaměřením a montáží rolet na odborníkovi. Naše služba zahrnuje schůzku do 48 hodin od telefonátu, bezplatnou konzultaci a zaměření a až potom vytvoření nabídky. Pokud si plácneme, rolety vyrobíme na míru a přijedeme odborně namontovat. Jak na produkt, tak na práci máte záruku 2-4 roky podle typu produktu. Pro začátek si můžete nezávazně vyplnit kontaktní formulář a my se vám ozveme.