Mateřství je jedním z nejkrásnějších období v životě. Tedy až na ten neustálý pláč. Mnohdy pak celé týdny jen s láskou vzpomínáme na to, jaké to bylo se pořádně vyspat. Nočnímu buzení u dítěte se sice nedá předcházet úplně, ale kvalitu spánku své ratolesti můžeme výrazně zlepšit. Způsobů je celá řada. Přečtěte si, kde začít.
Když dítě spí, odehrává se v jeho těle mnoho důležitých procesů. Jeho mozek zpracovává nové zážitky a informace, které dítě během dne získalo. To podporuje jeho kognitivní a emocionální vývoj. Také se uvolňuje růstový hormon, který je nezbytný pro fyzický růst a vývoj orgánů.
Dlouhý a kvalitní spánek rovněž pomáhá posilovat imunitní systém našeho miminka, a tím ho chrání před nemocemi. Když dítě kvalitně spí, lépe se pak učí, je klidnější a vyrovnanější, což přispívá k jeho celkovému zdraví a pohodě. (A co si budeme povídat, i ke zdraví a pohodě nás samotných.)
Přitom je spánek velmi často podceňován. Děti jsou stejně jako my, dospělí, velice senzitivní na externí vlivy, jako je hluk nebo světlo. Nekvalitní spánek v jejich důsledku může významně ohrozit vývoj našeho potomka.
Jedním z nejdůležitějších, ne-li vůbec tím nejdůležitějším faktorem je světlo. Lépe řečeno to, aby v noci do místnosti žádné nepronikalo. Opravdová tma podporuje tvorbu spánkového hormonu, melatoninu. A od kvality spánku se pak odvíjí vše ostatní.
Vzali jsme si na pomoc specialistku na spánek dětí
Navázali jsme proto spolupráci s Aničkou z @wellbabing. Motivace byla na obou stranách stejná – pomoci šířit povědomí o tom, že dobré zatemnění v dětském pokoji je pro vývoj dítěte klíčový.
A kdo že je Anička? Spánková specialistka, koučka a také poporodní specialistka. K zájmu o tento obor ji přivedlo zejména narození jejího vlastního syna. Od té doby už pomohla více než 6 000 rodinám v rámci individuálních konzultací a prodala více než 6 000 knih.
Stínění hraje ve spánku velkou roli – a to nejen dětí, ale i dospělých. Je obzvlášť důležité během noci, kdy potřebujeme, aby hladiny spánkového hormonu melatoninu byly co nejvyšší, takže nám do pokoje nesmí pronikat žádné světlo. I proto jsme se rozhodli spolupracovat s Žaluzieee a spojit takto síly, abychom mohli rodinám dopřát kvalitnější spánek.
Jako specialistka na spánek dětí má Anička stínění doma zmáknuté na jedničku – skoro tak, že bychom se měli co učit. S časem ale přišla potřeba řešit také sítě proti hmyzu. Na venkově, kde Anička s rodinou bydlí, je rok od roku více komárů. Syn se tak pořádně nevyspí, a ještě navíc se budí celý poštípaný.
Naším úkolem tedy byla montáž sítí. Společně jsme vybrali rolovací sítě, které jdou v případě potřeby vytáhnout, a nijak nebrání výhledu. Celá realizace proběhla ve skvělé atmosféře. Na podrobnosti se můžete podívat v naší inspiraci.
Dobrým stíněním to začíná, ale nekončí
Jak dále pomoci co nejlepšímu spánku ratolesti? Osvětlením to samozřejmě nekončí. Dítě může rušit třeba hluk od sousedů nebo špatná matrace. I když je těžké ohlídat vše, 90 % problémů můžeme snadno odstranit v několika jednoduchých krocích.
Anička nám proto připravila přehledný ebook s radami, na co si dát pozor. Jeho součástí je i checklist, kde si můžete vždy odškrtnout, že jste na nic nezapomněli. Dozvíte se třeba i jak přizpůsobit teplotu a vlhkost v místnosti nebo ve kterém období dítě opravdu potřebuje mít striktní rutinu, aby nebyl ohrožen jeho vývoj.
A jakou závěrečnou radu by Anička dala čerstvým rodičům? Brát své dítě jako plnohodnotného partnera a klást důraz na jeho přání a potřeby. S manželem k výchově syna sami přistupují tak, jak by si přáli, aby jejich rodiče vychovávali je. Důležitá je pro ně hlavně přímá a otevřená komunikace.