I když je příjemné se občas probudit dopadem slunečních paprsků, denně tomu čelit nechce nikdo. Zdravý spánek je půl zdraví (společně s čistotou) a zastínění ložnice zdravému spánku rozhodně pomůže. Přečtěte si tipy, jak si vybavit ložnici a vyhnout se nejen slunečním paprskům, ale také pouličnímu osvětlení či hluku zvenčí.
Ložnice je královský prostor v domě, kde by se měl snoubit klid s relaxem. Oázu klidu nám však často nedopřejí rušivé elementy jako projíždějící automobily (či nedejbože kamiony pod okny), sousedovy děti, které jsou slyšet od časného sobotního rána nebo sousedi odhodlaní posekat celou zahradu v neděli dopoledne. A to nemluvíme o slunečních paprscích, které také dokáží unaveného člověka pěkně potrápit. Zdravý spánek je potřeba. Pojďte se podívat, jak na něj.
Nejlepší zastínění poskytnou blackout rolety
Speciální látka, která je pokrytá jednostrannou gumou, která propustí minimum světla. To je zatemňovací blackout roleta. Nejlepší řešení do ložnice, kanceláře či konferenční místnosti, kde často potřebujete promítat své prezentace. A zářící slunce vám v to zabraňuje.
Blackout rolety se vyznačují jednoduchou montáží na rám okna. Nemusíte se bát, že vám budeme vrtat plastová, dřevěná či hliníková okna. Zatemňovací rolety nevyžadují žádnou trvalou vazbu (montáž) na okenní rám. Kromě své stínící funkce zastává blackout roleta i funkci izolující. Spodní lištu rolety můžete zvolit hliníkovou, bílou či hnědou. Zvolte si takovou, aby vám perfektně zapadla do interiéru.
Dokonale jednoduché je i jejich ovládání. K tomu bohatě postačí řetízkový či pružinový mechanismus.
Proč zvolit zatemňovací blackout rolety?
Zatemňovací blackout rolety hrají při zdravém spánku stěžejní roli. Rolety pomáhají tvořit v ložnici správné podmínky pro spánek a odpočinek.
- téměř absolutní tma v pokoji – rolety se postarají o pohodlí s minimem světla
- libovolná barevná varianta – slaďte si svůj interiér díky široké paletě barev
- snadná regulace světla – hrajte si se světlem jako by bylo vaše vlastní. Vše díky jednoduchému ovládání
- snižují náklady na energie – v zimě udržují teplo v místnosti, v zimě naopak odráží teplo z místnosti
- zútulní interiér – blackout rolety nenaruší architektonický ani designový ráz pokoje.
Další možnosti
V ložnici, stejně jako v obýváku, se občas stane, že se nám nechce zvedat z postele nebo gauče. To u stínění není problém, jelikož existují i rolety s dálkovým ovládáním. Úroveň pohody a lenosti tak ve vaší ložnici bude hned o něco vyšší.
U elektrických rolet, stejně jako u jiných alternativ bez zatemňovací látky, si ale dokonalou tmu nevyrobíte bez kvalitních zatemňovacích závěsů. Při správném výběru může navíc jít nejen o funkční, ale také designový prvek.
5 tipů pro zdravý spánek
Zdravý spánek (a tím pádem kvalitní) není jen o stínění v ložnici. Je o kombinaci mnoha faktorů a hlavně jejich dodržování. V současné hektické době je složité, udržet si v čemkoliv řád, ale spánek je oblast, která by se měla pevně dodržovat.
1. tip - vyhněte se modrému světlu před spaním
Zjednodušeně – modré světlo je cokoliv, co vyzařují monitory. Z televize, mobilu, počítače nebo tabletu. Známe to všichni. Před spaním si pustit Netflix, z peřin pak brouzdat na Facebooku či Instagramu. To vše jsou faktory, které zhoršují kvalitu spánku, protože náš mozek absorbuje modré světlo linoucí se z našich přístrojů. I když je důležité být dneska stále “online”, před spaním bychom měli myslet na sebe a alespoň 1 hodinu před usnutím již nebrouzdat po “těch internetech”.
2. tip - vyhněte se před spaním alkoholu
I když je občas alkohol dobrý pomocník, nepijte jej bezprostředně před spaním. Nahromaděný alkohol snižuje kvalitu spánku a zejména sníží fázi REM, která je nejvíce posilňující fází během spánku. V noci se budete potit, více se budit a nejspíše se probudíte se suchem v ústech jak na vyprahnuté poušti.
Pokud si chcete před spaním dát skleničku alkoholu, dejte si sklenku kvalitního vína či kvalitního rumu. Ale opravdu maximálně jednu.
3. tip - přečtěte si před spaním knížku
Dobrých knížek najdete spoustu. Můžete se vrhnout do tajů literatury, kterou jste si jako středoškoláci zapisovali do čtenářských deníků či se ponořit do novodobých bestsellerů. Jistota je jen jedna. A to, že vás knížka zaručeně unaví. Knížka, nikoliv čtečka. Čtečka je opět zdroj modrého světla.
4. tip - Udržujte správnou teplotu v ložnici
Ideální teplota pro spánek se pohybuje mezi 17 °C a 20 °C. V ložnici by vždy mělo být o zhruba 3 – 4 °C méně než ve zbylých místnostech. Rozhodně byste neměli mít v pokoji takovou teplotu, abyste se budili v noci zbrocení potem. Stejně tak byste neměli v noci „klepat kosu“. Zlatá střední cesta vítězí.
5. tip - pravidelně cvičte
Lidé, kteří pravidelně cvičí či sportují mají větší pravděpodobnost kvalitního spánku. Dokonce začnou být i dříve unavení, resp. unavení v čas spánku. Zvýšení kvality spánku dokonce dosáhnete i desetiminutovou chůzí. Pracujete-li třeba často na homeoffice, dopřejte si denně pár minut na procházku okolo bloku či v parku.
Tipů, jak spát lépe je daleko více. Každý si musí ale najít svůj rytmus a to, co mu vyhovuje. Důležité je, abyste se cítili dobře. Věříme, že najdete ten svůj a budete se cítit lépe a lépe.
Pokud nejste fanouškem cvičení, vyzkoušejte třeba jógu nebo pravidelné protahování. Alespoň 15 minut denně povede k zlepšenému spánku, aniž byste se musel/a nutit do něčeho, co vás nebaví.